dirigent - skladatel - flétnista
 
   

MgA. Radek Dočkal, DIS. (*12.4.1966) vystudoval konzervatoř a JAMU v Brně, obory dirigování a flétna a absolvoval interpretační kurzy u prof. Helmuta Rillinga (SRN). Je výraznou a všestrannou hudební osobností. Vysoké umělecké renomé si získal nejen u našich posluchačů, ale také v mnoha zemích Evropy. Vystupoval na koncertních pódiích ve Velké Británii, Švýcarsku, Itálii, Německu, Francii, Španělsku, Rakousku, Gruzii, Bosně a Hercegovině a také Polsku. Jako dirigent spolupracoval s několika symfonickými, operními a komorními orchestry v tuzemsku i v zahraničí. V letech 1986-1990 působil jako sbormistr smíšeného pěveckého sboru Dvořák při Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně. Od roku 1992 stojí v čele smíšeného pěveckého sboru Moravských madrigalistů. Pedagogicky působil v letech 1991-2001 na konzervatoři v Kroměříži.

Kompozice z tvůrčí dílny Radka Dočkala, které zahrnují instrumentální i vokální obor (Moravští madrigalisté mají v repertoáru jeho skladbu Et caritas), zazněly na veřejných koncertech a festivalech u nás i v cizině. Okrajově se věnuje též filmové a scénické hudbě. Hudba k filmu Kvartet získala v r. 1988 v několika filmových soutěžích významná ocenění.

Mnoho let se systematicky zabýval hudbou klasicismu, baroka a renesance. Zaměřil se na badatelskou práci v oblasti starých manuskriptů. Založil několik hudebních těles, s nimiž usiloval o autentickou interpretaci děl minulých staletí – v roce 1987 Telemann Baroque Collegium, později též Trio "K", Trio 1681, Duo renaisance, Duo 415, Collegium da camera a Chorus ad hoc. S těmito soubory absolvoval rovněž řadu nahrávek a zahraničních zájezdů. Od roku 1996 se pravidelně věnuje hudebně-výchovným pořadům pro děti a mládež všech věkových kategorií.

Radek Dočkal pravidelně spolupracuje se symfonickými orchestry, a to jako dirigent i sólista. Byl interpretem mnoha světových premiér skladeb současných autorů, ať už jako dirigent nebo instrumentalista. Poskytl mnoho rozhovorů pro český tisk, rozhlas a také známou rozhlasovou stanici BBC v Londýně. O uměleckých aktivitách Radka Dočkala se pochvalně vyjadřuje odborná kritika v tuzemsku i v zahraničí. Široký umělecký profil Radka Dočkala doplňují i další mimohudební tvůrčí aktivity – umělecká fotografie a poezie.


Ke stažení jako: Word dokument